x

מה אנחנו יכולים לעשות בשבילך?

פיתוח אפליקציות ווב מבוססות HTML5

html 5

בשנה האחרונה הבאזז שנוצר סביב HTML5 הלך והתגבר. יותר ויותר פיתוחים והתאמות של כלל הפלטפורמות איפשרו לחברות רבות לבחור בטכנולוגיה של HTML5  לפיתוח האפליקציה שלהם.

אבל מה זה בעצם HTML5 ומה הבעיה שטכנולוגיה הזאת מנסה לפתור? במאמר זה אני אנסה לגעת בנושא כולל מתן של דוגמאות מהעולם האמיתי ומימושים שפועלים כבר היום.

מה זה HTML5?

HTML5 זה למעשה אוסף של טכנולוגיות ולא טכנולוגיה בודדת כמו שרבים נוטים לחשוב. מה הן הטכנולוגיות? ובכן ישנם הרבה מאוד כאלה (למעשה הרבה מאוד), בין הטכנולוגיות המובילות שמתאחדות תחת השם HTML5 אנחנו נמצא את: Javascript, CSS3, טכנולוגיות למימוש מדיה, אחסון מקומי, ניהול קבצים, ועוד ועוד ועוד...המשותף לכלל הטכנולוגיות הללו הן שהן כולן נמצאות במרחב הווב (כל אחת בנישה שלה).

HTML 5 בפשט הוא למעשה הגרסא החמישית של HTML (השפה בה כותבים מסמכי אינטרנט), הגרסא האחרונה עד היום של מסמכי HTML הייתה 4 ובקרוב מאוד נעבור לגרסא החמישית (HTML5 עדיין לא שוחרר באופן רשמי). אבל ההסתכלות על HTML 5 רק כשפה, היא מזמן לא נכונה. HTML 5 בא להגדיר עולם חדש של אינטרנט, פתיחות וטכנולוגיות.

אולי הניסיון להבין מה זה HTML5, זה לא ניסיון חכם כל-כך, אולי, עדיף להתחיל בשאלה, "למה HTML5?".

לשאלה למה, ישנם מספר תשובות, אני אמנה את התשובות המרכזיות ולאחר מכן ארחיב על כל אחת:

  1. HTML5 מבוסס אך ורק על קוד פתוח.
  2. HTML5 משמש את כלל הפלטפורומות.

HTML5 הוא פתוח (קוד פתוח)

כל הטכנולוגיות שמרוכזות תחת HTML5 הן טכנולוגיות בקוד פתוח. כלומר כל אחד יכול להשתמש בהן ללא הגבלה וללא תשלום. למרות שאין חברה שמוכרת זכויות/רשיונות על אף אחת מהטכנולוגיות של HTML5, נעשת כל הזמן עבודה על פיתוח ושיפור הטכנולוגיות בצורה ישירה או עקיפה באמצעות גוף ה-W3C העולמי (גוף שחברים בו כל החברות הגדולות במשק - גוגל, מיקרוסופט, אדובי ועוד רבות אחרות).

הגיע הזמן לדוגמא.

נסו לראות את הוידאו הבא במחשב חדש או לחלופין במכשיר האייפון שלכם:

הסיבה שאתם מצליחים לראות את הוידאו הזה, הוא מכיוון שיוטיוב פועל בטכנולוגיית HTML 5 להצגת סרטונים ולא באמצעות פלאש. וכעת אנחנו מגיעים לנקודה הבאה.

HTML5 משמש את כלל הפלטפורומות

כאן נכנס הנושא אולי החשוב ביותר או אם תרצו הנעים ביותר בHTML5. כאשר מפתחים אפליקציות בHTML5 ניתן להריץ את זה בכל הפלטפורומות שתומכות בHTML5 (דפדפנים, סמרטפונים, טלוויזיות חכמות),

HTML5 למעשה יצר טשטוש עד כמעט מחיקה בין המכשירים השונים. היתרון הוא עצום! ואני אסביר עם דוגמא:

דני, יזם צעיר מעוניין לפתח אפליקציה שתעזור לו ולחבריו למצוא שידוכים בזמן אמת, האפליקציה וירטואלית אבל האנשים אמיתיים. כעת, לאחר שדני כתב אפיון מלא לאפליקציה הוא מעוניין לעבור לשלב הפיתוח. דני אשר מעוניין להגיע לקהל יעד גדול ככל האפשר מעוניין להשיק את האפליקציה שלו בכמה שיותר פלטפורמות על-מנת לאפשר למשתמשיו הרומנטיים והספונטיים לגשת לאפליקציה בכל זמן שמתחשק להם. גם דרך המחשב, גם דרך הסלולר וגם דרך האייפד.

פלטפורומות

ובכן, דני תיאם לעצמו שלוש פגישות לשבוע הבא: פגישה ראשונה עם חברת ווב שתעזור לו לפתח את האפליקציה האינטרנטית (HTML), פגישה שנייה עם חברה המומחית בפלטפורמת הIOS (Objective C) אשר תפתח למשתמשיו העתידיים של דני את האפשרות לשימוש באפליקציה באמצעות האייפון והאייפד, ו..פגישה שלישית עם חברה המתמחה בפיתוח לאנדרואיד (Java), כי גם להם יש נתח שוק מאוד גדול ודני מקווה שכאן זה כבר נגמר, טוב לפחות עד שתצא פלטפורמה נוספת - ובאיזה טכנולוגיה היא תשתמש לפיתוח של האפליקציות שלה??

ובכן לדני יהיה שבוע עמוס שבסופו הוא יצטרך לרכז למשיקיעים שלוש הצעות מחיר, עם שלושה לוחות זמנים ועוד לא התחלנו לדבר על החוזה התמיכה שהוא יצטרך לקבל מכל אחת מהחברות, הרי צריך גם לבצע שינויים אחרי שהמוצר מושק...

אני מקווה שהבנתם לאן אני חותר. בסופו של דבר HTML5 בא לתת מענה לדני שמעוניין לפתח אפליקציה ולאפשר לכל הפלטפורומות להריץ אותה ללא צורך בכתיבת קוד לכל פלטפורמה בנפרד, נשמע נפלא. איך HTML 5 עושה את זה? בעזרת מאמץ משותף של חברות הדפדפנים ויצרניות החומרה ליצירת הסכמה (תקן) לפיו כולם יעבדו בצורה זהה - התקן הזה הוא HTML5.

הפתרון בשביל דני ובשביל רבים אחרים הוא לפתח באמצעות טכנולוגיות של HTML 5 ובכך לחסוך את המאמץ בכתיבה של אפליקציה לכל פלטפורמה. ככל שנתקרב יותר לעבר העתיד יתווספו לנו עוד פלטפורומות רבות (כגון טלויזיות חכמות)  ושימוש בHTML5 כבר היום יבטיח עתיד עם הרבה יותר תמיכה ופחות הוצאות.

ממתי אפשר יהיה להתחיל להשתמש בHTML5?

נתחיל מציטוט מתוך ויקיפדיה על הפופלריות של HTML5:

"According to a report released on 30 September 2011, 34 of the world's top 100 Web sites were using HTML5 – the adoption led by search engines and social networks."

34 מתוך 100 האתרים המובילים בעולם (נכון לספט' 2011) משתמשים בHTML5. התשובה הקצרה היא היום. אנו בדקור מפתחים אפליקציות ווב מבוססות HTML 5 אשר מותאמות לכלל הפלטפורומות: אפליקציות דסקטופ, אפליקציות סמרטפונים, אפליקציות לאייפד ולמעשה לכל פלטפורמה שתומכת בHTML5.